Export sales manager, Moldova

DOPOMOGA GROUP - RECRUITING COMPANY
Oraș: Chișinău
Studii: Universitate
Experiența de munca: Orice
Salariu: Nespecificat
Program de muncă: Full-time
Responsabilități:

Definirea și gestionarea procesele de dezvoltare a afacerii în zonele alocate;
Evaluarea potențialilor importatori locali și a partenerilor de distribuție, cadrul competitiv și prezentarea opțiunile de portofoliu a produselor;
Analizarea piețelor de export și dezvoltarea unei baze de date integrate a clienților, canalelor și principalelor legături de supermarketuri în fiecare piață;
Crearea pachetului de vânzări și prezentări despre grup, portofoliul de produse, adresate potențialilor clienți;
Colaborarea puternică și permanentă cu departamentele de marketing și producție pentru formularea strategiilor cu succes și dezvoltarea planurilor anuale de vânzări;
Promovarea produselor companiei cu accent pe mediul online, utilizând și canalele de distribuție ale importatorilor sau distribuitorilor locali ai companiei;
Studierea piețelor de retail prin prisma indicatorilor predefiniți de performanță (volumul total de vânzări, volumul vânzărilor de vin, focalizarea portofoliului, focalizarea pe importuri: produse din anumite țări, regiunile pe care le acoperă într-o piață);
Elaborarea modelului de afacere pe teritoriul/canalul de distribuție (formare de prețuri, părțile implicate, marja pentru fiecare parte implicată etc., planogramă și vizibilitatea produsului pe raft, definirea obligațiilor părților în procesul de investiții în piață);
Comunicare directă cu importatorii, reprezentanții magazinelor online pentru identificarea oportunităților de dezvoltare a produselor companiei în zona respective;
Identificarea actorilor influenți (decidenți) în mediul online și offline al fiecărei piețe/canale;
Identificarea riscurilor potențiale în cadrul strategiilor de export și dezvoltarea de acțiuni proactive pentru gestionarea și minimizarea acestora;
Informarea permanentă cu privire la tendințele din industrie și schimbările reglementare care afectează piețele de export și practicile optime.

Cerințe:

Studii superioare în domeniul economiei, relații internaționale sau marketing;
Experiență similară în vânzări / afaceri de export;
Cunoașterea utilizării pachetului MS Office;
Abilități de negociere și persuasiune;
Abilități analitice și de comunicare în afaceri;
Abilități solide de gestionare a proiectelor;
Capacitate și dorință de a călători în străinătate pentru participarea la expoziții internaționale și întâlniri cu partenerii;
Gândire analitică, orientare către rezultate și proactivitate;
Dinamică ridicată și colaborare în echipă;
Orientare către rezultate, cult și prezentabil;
Vorbirea fluentă în limba engleză și limba română. Alte limbi străine reprezintă un avantaj.

Beneficii:

Salariu atractiv + sistem de bonusuri bazat pe KPI-uri;
Evaluare anuală a performanței;
Proiecte de afaceri interesante;
Dezvoltare profesională, cursuri de instruire și oportunități de formare.

Dacă vă regăsiți a fi o persoană dinamică cu viziune strategică și integritate ridicată, în căutarea unei provocări profesionale în cadrul unei crame recunoscute internațional, te invităm să aplici CV-ul la adresa de e-mail: Dopomoga.Staffing@gmail.com, indicând denumirea poziției vacante.
Pentru mai multe detalii, vă rog să ne contactați la numărul de telefon: +373 782 08 500. E-mail: dopomoga.staffing@gmail.com
Telefon: +373 782 08 500
Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide