Asistent medical

Centrul pentru Copilărie, Adolescență și Familie
Oraș: Chișinău
Studii: Medii-speciale
Experiența de munca: Orice
Salariu: Nespecificat
Program de muncă: Full-time
1.Scopul general al funcţiei:

Asistenta medicală se află în subordinea managerului şi administratorului Centrului şi este responsabil de organizarea asistenţei medicale primare în Centru, participă la instruirea igienică în condiţiile stabilite de Ministerul Sănătăţii şi va include părţile relevante ale prezentelor reguli sanitare.

Responsabilităţile:
Supervizează activitatea serviciului medical în Centru;
Monitorizează starea de sănătate a copiilor;
Ii însoţeşte la medic după necesitate;
Examinează întreţinerea curăţeniei în dormitoare şi spaţiile Centrului;
Participă la realizarea meniului zilnic;
Verifică condiţiile de păstrare a produselor alimentare;
Completează şi actualizează permanent medicamentele necesare;
Completează registrul de sănătate a personalului CCAF;
Supraveghează administrarea tratamentelor beneficiarilor;
Informează pacienţii despre modul de utilizare a medicamentelor şi despre potenţialele lor riscuri sau efecte adverse;
Identifică nevoilor pacienţilor şi formulează recomandări competente;
Respectă regulile de ordin intern ale unităţii, regulile igienei personale şi referitoare la locul de muncă; regulile privind protecţia muncii;
Cunoaşte cerinţele documentelor tehnice în vigoare privind asistenţa medicală primară şi alimentaţia publică;
Respectă etica profesională în procesul servirii beneficiarilor;

Cerinţe pentru participare la concurs:

Studii: superioare/medii speciale în domeniul medicinii

Experienţa profesională: preferabil 3 ani în sistemul de sănătate.

Cunoştinţe:

Cunoaşterea legislaţiei în domeniu;
Cunoaşterea modului de funcţionare a autorităţii publice;
Cunoştinţe de operare la calculator: Word, Excel, PowerPoint, Navigare Internet;
Cunoaşterea limbii de stat la nivel avansat citit /scris /vorbit.
Abilităţi: de lucru cu informaţia, planificare, organizare, analiză şi sinteză, elaborare a documentelor, instruire, motivare, mobilizare, soluţionare de probleme, comunicare eficientă, monitorizare.

Atitudini/comportamente: respect faţă de oameni, spirit de iniţiativă, diplomaţie, creativitate, flexibilitate, disciplină, punctualitate, responsabilitate, tendinţă spre dezvoltare profesională continuă.

Documente ce urmează a fi prezentate:

– Copia buletinului de identitate;

– Copia carnetului de muncă;

– Copiile diplomelor de studii şi alte certificate de absolvire a cursurilor de perfecţionare profesională şi/sau de specializare.

Modalitatea de depunere a documentelor:

Prin email sau personal. Date de contact: mun. Chişinău, str. Grenoble, nr. 163/5, telefon: 079707507, CV-ul va fi expediat pe adresa electronică adolescentasifamilie@gmail.com
Telefon:
+373 695 50 353
Persoana de contact:
Centrul CCAF, manager Cojocari Cristina
Site:
Atașează CV-ul CV de pe site
Atașează CV-ul

Indicați Nume și Prenume

Ai un CV pe site? Intră
Trimite CV-ul

Alegeți jobul

Adaugă o scrisoare de intenție
Închide
Felicitări,
CV-ul tău a fost trimis cu succes! 🥳
Închide